Schemat łączenia szynszyli

Schemat łączenia szynszyli

Pamiętaj o podstawowych zasadach:

- Dobieraj szynszyle podobne temperamentem i wielkością

- Łączenie rozpoczynaj rano, kiedy szynszyle są śpiące

- Nigdy nie łącz szynszyli wcześniej niż po tygodniu pobytu w Twoim domu – szynszyla w nowym domu jest zestresowana, boi się, przez jest większe ryzyko że łączenie skończy się porażką, a nierzadko i pogryzieniem się szynszyli, dodatkowo zwierzęta będą się siebie bały przy kolejnej próbie łączenia

- Przed łączeniem nie trzymaj zwierząt w klatkach blisko siebie – zwierzęta nie mogą widzieć się przez pręty w bliskiej odległości od siebie, to wzmaga w nich agresję; najlepiej ułożyć klatki jedna na drugiej lub naprzeciwko siebie, na przeciwległych ścianach pokoju

- Nigdy nie łącz „na raty” – chwilowe wspólne wybiegi przerywane po jednym szczeknięciu nigdy nie pozwolą zwierzętom ustalić hierarchii, a wręcz potęgują w nich napięcie, którego nie mogą rozładować

- Rozdziel zwierzęta jeśli pogryzą się do krwi i ponowne łączenie rozpocznij, gdy rany całkowicie się zagoją

- Pamiętaj, że każdy kontakt szynszyli może zakończyć się pogryzieniem, jednak nie można połączyć zwierząt bez ich bezpośredniego spotkania ;)

Do łączenia potrzebne będą:

1. Transporter najlepiej taki jak na zdjęciu lub podobny otwierany od góry (wszystkie łączone szynszyle muszą się dotykać stojąc w naturalnej pozycji) 

lub

2. Kabina prysznicowa

3. Przysmaki

Przygotowując szynszyle do łączenia możesz wymieniać między nimi kuwety z brudnym żwirem oraz hamaki. Możesz także zamieniać szynszyle klatkami co 2-3 dni. 

Jeśli jesteś już gotowy to:

A) Wybierz metodę łączenia – w transporterze lub w kabinie prysznicowej.

B) Samodzielnie lub z pomocą weź na ręce obie szynszyle, które zamierzasz połączyć i zacznij ocierać je o siebie tak jak przedstawiłam na filmie (Film łączenie szynszyli) – uważaj, żeby szynszyle nie ugryzły ani Ciebie ani siebie nawzajem. Z pewnością ułatwi to pewny chwyt pod pachami szynszyli.

C) Ocieraj je przez 10-15 minut starając się wymienić ich zapachy na jak największej ich powierzchni.

D) Po tym czasie umieść je w transporterze lub w kabinie prysznicowej, zamknij i obserwuj. 

E) Jeśli pojawiają się szczekanie, sikanie, grożenie zębami spróbuj odwrócić uwagę zwierząt – w transporterze zrobisz to pukając w niego lub podnosząc go i bujając nim, w kabinie prysznicowej możesz popukać w szybę lub rozgonić je ręką (choć może bezpieczniej robić to kapciem ;) ). Możesz rozpraszać ich uwagę wkładając do środka smakołyki (w transporterze lepiej  wkładać je w szparki, gdyż na ziemi szybko zginą pod nogami szynszyli).

F) Jeśli szynszyle wykazują nadmierną agresję możesz powrócić do punktu B i ocierać je przez kolejne kilka minut, a następnie ponownie wykonać kolejne kroki.

G) Jeśli szynszyle nie wykazują nadmiernej agresji umieść w transporterze lub kabinie prysznicowej jedzenie (najlepiej ulubione zioła lub inny lubiany przez nich pokarm) i pozostaw na 2-3 godziny. Nie zostawiaj ich jednak bez nadzoru, gdyż w każdej chwili mogą zmienić łagodne nastawienie, nawet mimo tego, że z początku nie zwracają na siebie uwagi.

H) W czasie gdy szynszyle przebywają w jednym z tych miejsc posprzątaj klatkę docelową, w której szynszyle mają mieszkać. Wymień żwir, półki przemyj wodą z octem, umyj miski, wypierz hamaki, zmień ułożenie mebli w klatce.

I) Po 2-3 godzinach spędzonych w transporterze lub kabinie prysznicowej umieść  szynszyle w klatce a następnie obserwuj ich zachowanie. Przy pojawieniu się agresji postępuj tak samo jak w przypadku ich umieszczania w transporterze lub kabinie prysznicowej (odwracaj uwagę, dawaj smakołyki, pukaj w półki, dmuchaj w ich kuperki) do czasu, aż się uspokoją. 

J) Za sukces uważa się moment, gdy szynszyle jedzą z jednej miski i iskają się?

Tekst i zdjęcia autorstwa: Chinchilla Doctor – lek.wet. Katarzyna Trzeciak

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź